Informacje dla lekarzy

CAD/CAM w stomatologii

Ostatnie lata to ogromny postęp w obszarze systemów CAD/CAM, wykorzystywanych przez protetyków, stomatologów i implantologów. Jednymi z rozwiązań, które pojawiły się w ostatnich latach i rozpoczęły prawdziwą rewolucję są skanery wewnątrzustne.

Skanery wewnątrzustne pozwalają niemal w 100% wyeliminować powszechną metodę pobierania wycisków oraz zrewolucjonizować metody leczenia w gabinetach stomatologicznych. Skanery stanowią kompletne i potężne narzędzie diagnostyczne, wykorzystywane w przypadku ortodoncji, implantologii oraz w protetyce.

cad cam sirona
cad cam sirona

Skanery wewnątrzustne

Protetyka 3D

Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem technologii CAD/CAM w gabinetach i klinikach stomatologicznych. Trend ten szybko się rozwija. Rozwój technologii, a także cyfrowej protetyki jest szybki, dlatego lekarze coraz chętniej sięgają po rozwiązania CAD/CAM, które pozwalają podnieść efektywność pracy, jakość usług, przyśpieszyć okres leczenia, a przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na zadowolenie pacjentów.

Wiodącym systemem CAD/CAM, znanym na całym świecie jest CEREC, produkowany przez Sirona Dental. System ten znany jest od ponad 30 lat. Został wdrożony w 40 000 gabinetach, także w Polsce.

CEREC to system CAD/CAM, wyposażony w konsolę projektową, kamerę wewnątrzustną, frezarkę. System umożliwia wykonanie takich prac jak inlay, onlay, korona, korona częściowa, wkłady koronowo-korzeniowe, łączniki indywidualne, szablony chirurgiczne, czy łączniki indywidualne.

Na wykonanie prac w tradycyjny sposób protetyk potrzebuje od kilku do kilkunastu dni. Dzięki systemowi CEREC proces ten można skrócić nawet do kilkudziesięciu minut.

Wykorzystując skaner wewnątrzustny otrzymuje się cyfrowy, niezwykle precyzyjny model uzębienia, który w kolejnym etapie przesyłany jest do laboratorium w celu zaprojektowania i wykonania zęba.

Skanowanie pola protetycznego to zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym

Skaner wewnątrzustny, umożliwia uzyskanie precyzyjnego obrazu uzębienia na monitorze. Obraz otrzymany podczas skanowania zapisywany jest na komputerze. Po zeskanowaniu obraz należy przesłać do laboratorium techniki dentystycznej.

Laboratorium zajmuje się projektowaniem kształtu zęba, frezowaniem i jego wykończeniem

Kolejny etap wykonywany jest w specjalistycznym laboratorium. Jest to projektowanie kształtu zęba. Dzięki możliwości wyświetlenia projektu na ekranie, można uwzględnić sugestie pacjenta. Projekt jest niezwykle precyzyjny, gdyż wykonywany jest w 30-krotnym powiększeniu. Pobrane dane są przetwarzane na model cyfrowy z użyciem oprogramowania CEREC.

Oferowane przez nas oprogramowanie CEREC wykorzystuje algorytm o nazwie Biogeneric, który sam stworzy anatomiczną odbudowę pod zgryz indywidualny pacjenta. Analizuje powierzchnie okluzyjne sąsiadujących zębów tworząc najlepszą propozycję odbudowy. Projekt można w dowolny sposób zmieniać i kształtować z wykorzystaniem dostępnych narzędzi.

Następnym etapem jest frezowanie odbudowy z silnie sprasowanych, homogenicznych bloczków ceramicznych. Otrzymane odbudowy poddawane są wykończeniu. W bocznym odcinku to polerowanie z wykorzystaniem gumek, past polerskich i narzędzi obrotowych. W przypadku odcinka przedniego można dokonać charakteryzacji kolorystycznej, a w dalszej części wypalić odbudowę w piecu.

cad cam sirona

Korzyści z wykorzystania komputerowych skanerów wewnątrzustnych

Skanowanie bez pudrowania

Trójwymiarowy obraz zęba na ekranie

Uniknięcie wykonywania tradycyjnych wycisków

Wyższa trwałość uzupełnień

Uniknięcie zastosowania masy wyciskowej

Większy komfort

Precyzja i idealne dopasowanie wypełnienia

Trwalsze efekty leczenia

Masz więcej pytań?

Zapraszamy do kontaktu